În aprilie 2025, Goldman Environmental Prize – considerat „Nobelul” mediului – a fost acordat a șapte activiști din toate regiunile lumii. Printre laureați se află: Semia Gharbi (Tunisia), care a expus traficul ilegal de deșeuri între Italia și Tunisia; Batmunkh Luvsandash (Mongolia), care a protejat 66.000 acre din deșertul Gobi; Besjana Guri & Olsi Nika (Albania), fondatori ai Parcului Național Râul Sălbatic Vjosa; Carlos Mallo Molina (Insulele Canare), care a oprit construcția portului Fonsalía; Laurene Allen (SUA), ce a închis o uzină de „substanțe perene” toxice; și Mari Luz pentru rîul Marañón.
Distincția onorează acțiunile curajoase împotriva poluării, deschizând calea pentru alegeri legislative și decizii care salvează ecosisteme.



