Pentru a încuraja mobilitatea verde, guvernul federal german a lansat un program prin care elevii care merg zilnic la școală cu bicicleta beneficiază de un abonament gratuit pentru transportul public în weekend și vacanțe.
Astfel, copiii sunt motivați să aleagă transportul nepoluant, iar părinții economisesc bani. În plus, proiectul include ateliere de siguranță rutieră și reparații gratuite pentru biciclete. Primele date arată că în orașele participante, numărul elevilor care folosesc bicicleta a crescut cu peste 40%.



